informace

Výběr kapely

V tomto článku  se budeme snažit poradit z pohledu hudebníka,  jak  vybrat  takovou kapelu, která by skutečně  splnila  Vaše  očekávání.

 

V prvé řadě je důležité, aby ji vybíral někdo, kdo nemá tzv. "hudební hluch". :-)

Kapela by měla zvládnout  nerušící  podkreslení atmosféry při rautu či večeři a stejně tak hodinový blok v rockovém  nebo  diskotékovém duchu.   Je  tedy   dobré   dbát   na   to,  ať  má  skupina alespoň 200 skladeb  v  seznamu  a ten si vyžádat. Jinak se může stát, že jednu písničku za večer uslyšíte třeba 3 x "na přání". Možná si řeknete, že 200 skladeb je málo. Ze zkušeností let předešlých víme, že nacvičit takové kvantum je v pěti lidech docela zápřah. Jeden má odpolední směnu, druhý nemocné dítě, třetí službu v práci a než nacvičíte pár písniček, tak ty předešlé zapomenete. Dělat opravdu živou a dobrou hudbu při zaměstnání je pěkná fuška a běh na dlouhou trať. Pokud mi tedy někdo tvrdí, že má v repertoáru 2000 písniček a vše hrají živě, zpozorním...:-)

Repertoár je velmi důležitý a je dobré  se  seznámit  s  tím, zdali je pro charakter oslavy vhodný. Moderní, široký a také aktuální asi bude plus. Nechte  si  od  skupiny  zaslat živé nahrávky. Nahrávky ze studií mohou v době počítačů a různých programů leccos  skrýt. Můžete tak zabránit různým překvapením.

Aby skupina po pár hodinách nenudila měly by v ní být obsazeny alespoň dva sólové hlasy. Nejlépe mužský a ženský. Dámy odpustí - ať se také chlapi mají na co dívat a my pánové, víme své. :-)

Skupina by měla být zdatná nejen ve zpěvu a hře na nástroje, ale například taková drobnost jako je anglická výslovnost může být pastičkou. Slyšet místo Let it be - výrazné "lerit bí" a podobné chyby z fonetických přepisů textů může sice z prvu pobavit, ale celý večer bych to - já za sebe - slyšet nechtěl. 

 

Jak tohle vše splnit? Asi nejlíp muzikanty profíky. A nejlépe ze zahraničí, kde v podmínkách tvrdé konkurence dlouhodobě uspěli. Museli hrát na jedničku s hvězdičkou a umět to vše kolem co je popsáno výše. U těch máte zaručeno, že mají čas cvičit.  Konec konců, kdyby hráli špatně museli by dělat něco jiného nebo by prostě umřeli hladem. Zřejmě si ale položíte otázku, zdali nebudou profíci chtít moc peněz. Asi budou...

 

Takže jak z toho ven? Je u nás Česku dost hudebníků, kteří s dráhou profesionála v zahraničí skončili z různých důvodů, ale stále mají chuť hudbu dělat dále. Zkuste se, možná,  poohlédnout po něčem takovém. Je jich relativně dost a hlavně za stejnou investici dostanete oproti "víkendovým kapelám" opravdu něco jiného.

 

Šťastnou ruku při výběru kapely přeje HOT STRINGS tým

hot strings band 2018